Administrator musi szczególnie uważać przy ocenie komentarzy internautów
W przypadku żądania udostępnienia adresu IP przez osobę trzecią, bezpiecznym rozwiązaniem jest wstrzymanie się z uczynieniem tego do czasu wezwania przez właściwy organ lub sąd.
Pan Michał prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której jest m.in. wydawcą serwisów internetowych o różnorakiej tematyce. Pod artykułami na jego stronach, czytelnicy mogą zamieszczać komentarze. Do treści takich komentarzy zamieszczonych pod jednym z artykułów zastrzeżenia zgłosiła pewna kobieta. Uważała, że ich treść narusza jej dobra osobiste. Przez swojego pełnomocnika zgłosiła się z pismem do pana Michała z żądaniem usunięcia komentarzy, zablokowania dostępu do strony internetowej użytkownikom, którzy je napisali oraz podania ich adresów IP.
Przedsiębiorca jako administrator strony internetowej nabrał wątpliwości, czy powinien udostępnić adres IP komentującego w sytuacji, gdy z takim żądaniem wystąpiła osoba trzecia, która stwierdziła, że komentarz narusza jej dobra osobiste? Ponadto, co z faktem, że żądanie obejmuje także usunięcie komentarza oraz zablokowanie dostępu do strony internetowej osobie komentującej? Zastanawiał się też, co powinien zrobić, gdyż miał wątpliwości czy zgłoszone komentarze w ogóle naruszają dobra osobiste?
Trzeba wyjaśnić, że w wyniku zamieszczenia w sieci niepochlebnego komentarza na czyjś temat oprócz naruszenia dóbr osobistych, o których mowa w art. 23 Kodeksu cywilnego (m.in. cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek), może dojść do wypełnienia znamion występku określonego w art. 212 §...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta