Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orientacja kością niezgody

02 kwietnia 2019 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Uwagę sędziów zaprzątały m.in. sprawy o dyskryminację.

Wlutym w Trybunale zapadły kolejne ciekawe i ważne orzeczenia. Jedno z nich dotyczyło wolności wypowiedzi adwokata. Zaczęło się od listu adwokata do portugalskiego odpowiednika Krajowej Rady Sadownictwa, w którym zarzucał sędziemu przyjmowanie łapówek, naruszenie etyki zawodowej oraz brak bezstronności w postępowaniu cywilnym przeciwko pozwanej, której był pełnomocnikiem (Pais Pires de Lima przeciwko Portugalii, skarga nr 70465/12). Wnosił o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Urażony sędzia wytoczył powództwo cywilne o ochronę dóbr osobistych, które zakończyło się zasądzeniem na rzecz sędziego zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. euro.

Zadośćuczynienia i odsiadki w aresztach

Trybunał w swoim wyroku przypomniał, że każde orzeczenie przyznające zadośćuczynienie za zniesławienie musi przejść test proporcjonalności. Jakkolwiek to było oparte na mocnych i właściwych przesłankach, to jednak kwota zadośćuczynienia (50 tys. euro) jest nadmierna, zwłaszcza że zarzuty nie zostały uczynione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament