Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusz Dróg Samorządowych: rusza nabór wniosków

02 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Wojewodowie ogłaszają pierwsze nabory na wnioski o dofinansowanie inwestycji drogowych z Funduszu Dróg Samorządowych. Gminy i powiaty mogą ubiegać się o dopłatę do wysokości 80 proc. kosztów inwestycji.

Wsparcie jest możliwe na podstawie ustawy z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych (FDS), który jest państwowym funduszem celowym. Oznacza to, że jego środki mogą być wydawane tylko na ściśle określone cele. Takimi celami są: zadania gminne i powiatowe polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg należących do takich jednostek samorządu terytorialnego oraz takie działania odnoszące się do mostów znajdujących się w ciągach dróg lub dróg o znaczeniu obronnym będące we właściwości gmin, powiatów i województw.

Podział środków

Dysponentem funduszu jest minister właściwy do spraw transportu, który dokonuje podziału środków na zasadach wskazanych w ustawie i przekazuje je do dyspozycji wojewodów. Wojewoda wypłaca środki gminom i powiatom na zadania związane z inwestycjami drogowymi, z kolei minister wypłaca środki przeznaczone na zadania mostowe i drogi o znaczeniu obronnym.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie rzędu 80 proc. kosztów inwestycji (75 proc. kosztów jeżeli czas jej realizacji jest krótszy niż rok) oraz 80 proc. kosztów zadania mostowego. Jednostki samorządu terytorialnego nie mogą przeznaczać na wydatki związane z takim dofinansowaniem środków własnych pochodzących z budżetu państwa lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament