Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa przygotowuje się na erę sieci 5G

02 kwietnia 2019 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Urszula Zielińska
Pierwsze sieci 5G już są,  czas na smartfony.  Na zdjęciu: premiera  Mate X,  telefonu 5G firmy Huawei  ze składanym ekranem.
źródło: bloomberg
Pierwsze sieci 5G już są, czas na smartfony. Na zdjęciu: premiera Mate X, telefonu 5G firmy Huawei ze składanym ekranem.

Po testach i pilotażach europejskie telekomy przechodzą 
na dobre do najbardziej kosztownego etapu inwestycji 
w technologię nowej generacji.

 

Na różnym etapie zaawansowania są przygotowania państw europejskich do wprowadzenia sieci komórkowych nowej generacji – 5G. Przybywa tych, w których rozstrzygnięto już aukcje częstotliwości dla sieci 5G, i takich, w których trwają pilotaże.

Zastój w strategiach i częstotliwościach

Według Obserwatorium 5G przy Komisji Europejskiej w Unii Europejskiej dziewięć spośród 28 państw, czyli mniej niż jedna trzecia, do stycznia opublikowało strategie rozwoju sieci komórkowych nowej generacji. Były to: Francja, Finlandia, Austria, Niemcy, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Polska nadal jest na etapie przygotowywania ostatecznego kształtu tzw. planu dla 5G.

Dużo słabiej kraje UE wypadają, jeśli chodzi o rozdysponowanie częstotliwości potrzebnych, aby sieci 5G działały. Przyjmuje się, że są to częstotliwości z zakresu 3,4–3,8 GHz, 26 GHz oraz 700 MHz. W styczniu zasoby te w znakomitej większości państw UE (20) w ogóle nie były jeszcze rozdysponowane między...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament