Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamawiający muszą przyjąć e-fakturę od wykonawcy

02 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Teresa Siudem

Od 18 kwietnia zamawiający będą zobowiązani odbierać i przetwarzać faktury elektroniczne przy pomocy specjalnej platformy elektronicznego fakturowania. Wcześniej trzeba jednak zarejestrować się na tej platformie.

18 kwietnia wchodzi w życie ustawa o elektronicznym fakturowaniu (która implementuje do polskiego prawa Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/UE z 16 kwietnia 2014 r.). Nakłada ona - na instytucje publiczne m.in. jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie publiczne czy spółki komunalne zobowiązane do stosowania:

∑ ustawy Prawo zamówień publicznych (ustawa PZP),

∑ ustawy o umowie koncesji,

∑ ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (ustawa o PPP)

- obowiązek odbierania ustrukturyzowanych faktur za pomocą Platformy Elektronicznego Fakturowania (PEF). Funkcjonowanie tej platformy ma zapewnić minister właściwy do spraw gospodarki, a korzystanie z niej ma być bezpłatne.

– Platforma ma umożliwić przesyłanie ustrukturyzowanych faktur zarówno w kraju, jak w Unii Europejskiej za pomocą systemu Open PEPPOL. System ten należy do międzynarodowego stowarzyszenia z siedzibą w Brukseli, którego podstawowym celem jest zapewnienie europejskim przedsiębiorcom komunikacji elektronicznej z europejskimi podmiotami sektora publicznego w związku z udzielaniem i realizacją zamówień publicznych - tłumaczy Magdalena Łuczak-Golenia, radca prawny w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament