Radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeśli dotyczy ono jego interesu prawnego
Rada gminy ma prawną możliwość określenia poboru podatku poprzez inkaso i wyznaczenia inkasentów. Ale musi to robić zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Wkrótce zamierzamy przyjąć uchwałę dotyczącą inkasa podatku od nieruchomości i wynagrodzenia za inkaso. Na inkasentów - zgodnie z projektem uchwały - mają być wyznaczone osoby będące m.in. radnymi naszej gminy, którzy będą nad nią głosować. Czy będzie to prawidłowe rozwiązanie?
Upoważnienie do podjęcia uchwały w podanym zakresie przedmiotowym wynika z art. 6 ust. 12 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawodawca określił tam, że rada gminy może zarządzać pobór podatku od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa oraz wyznaczać inkasentów i określać wysokość wynagrodzenia za inkaso. Zatem, niewątpliwie rada gminy ma prawną możliwość określenia poboru podatku poprzez inkaso i wyznaczenia inkasentów. Co jednak istotne, musi tego dokonać w zgodzie z innymi regulacjami prawnymi.
Rada gminy nie ma tu bowiem nieograniczonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta