Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeśli dotyczy ono jego interesu prawnego

02 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Rada gminy ma prawną możliwość określenia poboru podatku poprzez inkaso i wyznaczenia inkasentów. Ale musi to robić zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wkrótce zamierzamy przyjąć uchwałę dotyczącą inkasa podatku od nieruchomości i wynagrodzenia za inkaso. Na inkasentów - zgodnie z projektem uchwały - mają być wyznaczone osoby będące m.in. radnymi naszej gminy, którzy będą nad nią głosować. Czy będzie to prawidłowe rozwiązanie?

Upoważnienie do podjęcia uchwały w podanym zakresie przedmiotowym wynika z art. 6 ust. 12 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawodawca określił tam, że rada gminy może zarządzać pobór podatku od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa oraz wyznaczać inkasentów i określać wysokość wynagrodzenia za inkaso. Zatem, niewątpliwie rada gminy ma prawną możliwość określenia poboru podatku poprzez inkaso i wyznaczenia inkasentów. Co jednak istotne, musi tego dokonać w zgodzie z innymi regulacjami prawnymi.

Rada gminy nie ma tu bowiem nieograniczonej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament