Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dylemat Theresy May: ratować partię czy kraj?

02 kwietnia 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki

Bruksela, ale także wielki biznes naciskają, aby Izba Gmin poparła stałą unię celną między Wyspami i kontynentem po brexicie. To postawi jednak premier w trudnej sytuacji.

Głosowanie w tej sprawie, obok dwóch–trzech innych modeli rozwodu z Unią, miało się odbyć w brytyjskim parlamencie w nocy z poniedziałku na wtorek, już po zamknięciu tego wydania „Rzeczpospolitej". Szanse na przeforsowanie projektu, który wysunął weteran brytyjskiej polityki, konserwatysta Ken Clarke, były jednak duże. W ubiegłym tygodniu w podobnym głosowaniu pomysł unii celnej przepadł w Izbie Gmin tylko pięcioma głosami. Żadna inna z rozważanych wówczas siedmiu innych koncepcji wyjścia kraju z Unii nie zdobyła takiego poparcia.

Bruksela robi zresztą, co może, aby doprowadzić do takiego finału. W miniony piątek w Warszawie jej główny negocjator Michel Barnier przyznał, że w takim przypadku Unia byłaby gotowa bardzo szybko uzgodnić nową deklarację o przyszłych stosunkach z Wielką Brytanią.

– Jeśli zmienią się czerwone linie, określające stanowisko Londynu, dostosujemy się do tego – oświadczył Francuz.

W manifeście Partii Konserwatywnej przed wyborami 2017 r. zapisano, że tak unia celna, jak i tym bardziej pozostanie Wielkiej Brytanii w jednolitym rynku po brexicie nie wchodzą w grę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament