Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka komunalna to odrębny podmiot

02 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT od wydatków na infrastrukturę użyczoną spółce komunalnej organizującej lokalny autobusowy transport drogowy.

 

Gmina i spółka komunalna to odrębne podmioty, a odrębność ta skutkuje brakiem możliwości uznania czynności wykonywanych przez spółkę za czynności samej gminy. Konsekwentnie gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupu autobusów, które powierzyła spółce komunalnej na podstawie umowy użyczenia, ponieważ gmina nie wykonuje za pomocą tego mienia czynności opodatkowanych. – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Rzeszowie wyroku z 19 lutego 2019 r., sygn. I SA/Rz 18/19.

Wniosek o interpretację i stanowisko spółki

Miasto wystąpiło o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazało, że jest organizatorem lokalnego autobusowego transportu zbiorowego na terenie miasta oraz gmin, z którymi zawarło porozumienie. Operatorem wykonującym przewóz pasażerów na podstawie umowy wykonawczej zawartej między miastem a spółką komunalną w sprawie realizacji przez nią zadania własnego miasta w zakresie lokalnego publicznego transportu zbiorowego w ramach komunikacji, jest spółka ze 100 proc. udziałem miasta.

Z uwagi na zużywający się tabor autobusowy, miasto zamierza dokonać zakupu nowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament