Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dochody do zeznania liczysz inaczej niż VAT

02 kwietnia 2019 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca musi wyliczyć przychody i koszty na podstawie podatkowej księgi. VAT-owski Jednolity Plik Kontrolny nie wystarczy.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy są VAT-owcami, co miesiąc wysyłają skarbówce elektroniczne Jednolite Pliki Kontrolne. Są w nich informacje z ewidencji VAT. Na ich podstawie nie da się jednak wypełnić zeznania PIT.

– Rozliczenia VAT i podatku dochodowego w zasadzie się nie pokrywają – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. – Zeznanie roczne wypełnione tylko na podstawie informacji z Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie z reguły niepełne. Potrzebne są jeszcze dane z podatkowej księgi przychodów i rozchodów (prowadzonej przez najmniejszych przedsiębiorców, zwłaszcza jednoosobowych) lub ksiąg rachunkowych (które mają większe firmy).

Składki na ubezpieczenia

Jakie są różnice w rozliczeniu? Przede wszystkim w działalności gospodarczej ponosimy wiele wydatków, od których nie odlicza się VAT. Nie wykazujemy więc ich w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament