Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co gryzie polskiego przedsiębiorcę

02 kwietnia 2019 | Ekonomia | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Za szczodrą politykę socjalną rządu PiS zapłacimy wyższymi podatkami, a te już teraz są największą barierą dla firm – uważają przedsiębiorcy badani przez IBRiS.

 

W badaniu dla „Rzeczpospolitej" IBRiS zebrał opinie przedsiębiorców na tematy z pogranicza gospodarki i polityki. Właścicieli firm pytał o preferencje polityczne i o to, jak w związku z nimi oceniają działania poszczególnych ugrupowań politycznych.

Socjal podbije podatki

Okazuje się, że z polityką socjalną właścicielom firm zdecydowanie kojarzy się PiS. Ugrupowanie to aż 72 proc. z nich kojarzy się z transferami socjalnymi. Druga w tej klasyfikacji Koalicja Europejska złożona z PO, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych z polityką socjalną kojarzy się 30 proc. badanych przedsiębiorców. Tuż za nią znalazły się Kukiz'15 i Wiosna Roberta Biedronia. W zdecydowanie największym stopniu z polityką socjalną nie kojarzy się badanym Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy (75 proc.). Wysoki odsetek wskazań negatywnych obserwujemy również w przypadku RPE – Europa Christi (60 proc.) oraz Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (59 proc.).

Nie wiadomo jednak, czy PiS, które w tym zestawieniu zebrało zdecydowanie najwięcej odpowiedzi na tak, ma powody do radości. Żadna bowiem partia nie lubi być kojarzona z podnoszeniem podatków.

Tymczasem w następnym kroku IBRiS zapytał o to, czy polityka socjalna przyczyni się do wzrostu podatków. Zdecydowanie tak odpowiedziało na nie aż 59 proc. badanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament