Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd: utrata 500 plus po minimalnym przekroczeniu dochodu sprzeczna z konstytucją

02 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Mateusz Adamski

Przekroczenie kryterium dochodowego o kwotę pozbawioną z punktu widzenia kosztów wychowania dzieci jakiegokolwiek ekonomicznego znaczenia 
– nie stoi na przeszkodzie przyznaniu świadczenia wychowawczego 
na pierwsze dziecko.

Do takiego wniosku doszedł w wyroku z 7 lutego 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (sygn. akt III SA/Gd 889/16).

Kanwą sprawy była odmowa przyznania matce świadczenia z rządowego programu „500+" na pierwsze dziecko. Prezydent miasta wskazał, że dochód rodziny w 2014 roku wyniósł 807,82 zł na osobę, a tym samym przekroczone zostało o 7,82 zł kryterium dochodowe przewidziane w art.5 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z tym przepisem świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie, lecz na pierwsze dziecko tylko wówczas, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł.

Nagroda roczna

Decyzję prezydenta miasta podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, akceptując zarówno ustalenia faktyczne, jak i oceną prawną. W skardze na tę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament