Prywatny ambulans już nie na NFZ
Upaństwowienie ratownictwa medycznego nie obniży jakości leczenia – zapewniają rządzący. Eksperci mają wątpliwości.
Po pierwszym dniu obowiązywania przepisów o upaństwowieniu ratownictwa medycznego pacjenci nie zgłaszali uwag. Nie odczuli braku 135 karetek prywatnych, które zniknęły z publicznego systemu, tym bardziej że nadal mogą świadczyć usługi prywatnie, m.in. w transporcie medycznym.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) od 1 kwietnia 2019 r. Narodowy Fundusz Zdrowia może podpisać umowę tylko z samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, jednostką budżetową lub spółką kapitałową z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. To znaczy, że firmy prywatne, których udział w rynku wynosił 9 proc. (135 karetek), musiały zaprzestać działalności lub się przekwalifikować.
Jak zapewnia resort zdrowia, prywatne karetki udało się zastąpić. Część szpitali i stacji pogotowia zakupiła nowe pojazdy, inne dysponowały większą flotą, z której w pełni nie korzystały....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta