Niedopuszczalne bonifikaty dla emerytów w podatku od nieruchomości
Rada gminy nie posiada upoważnienia ustawowego do kształtowania zwolnień o znamionach podmiotowych, dotyczących np. emerytów.
- Nasza gmina jest niewielka i dlatego planujemy wprowadzić dla wybranych mieszkańców – emerytów pewne bonifikaty (50 proc.) w podatku od nieruchomości. Czy będzie to miało uzasadnienie w ustawowej zasadzie o samodzielności gminy?
Analiza podanego zapytania wymaga odniesienia się do dwóch aktów prawnych: ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Skoro w pytaniu mowa jest o samodzielności gminy, tytułem wstępu warto odnieść się do pierwszej z ww. ustaw. Faktycznie, zgodnie z art. 51 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie uchwały budżetowej gminy. Jednak nie oznacza to, że wszelkie działania w tej sferze są automatycznie legalne. Co bowiem istotne, wszelkie działania organów gminy, muszą mieć oparcie na wyraźnych podstawach ustawowych.
Dyrektywa ta wynika zasadniczo z art. 7 Konstytucji RP, gdzie postanowiono, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. W oparciu o ww. regulacje ukształtowało się bogate...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta