Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdążyć przed hipoglikemią

02 kwietnia 2019 | Rzecz o zdrowiu
Prowadzenie leczenia na co dzień jest po stronie pacjenta. Pompy insulinowe i systemy ciągłego monitorowania glikemii ułatwiają terapię i praktycznie eliminują zagrożenie ciężką  hipoglikemią
źródło: Shutterstock
Prowadzenie leczenia na co dzień jest po stronie pacjenta. Pompy insulinowe i systemy ciągłego monitorowania glikemii ułatwiają terapię i praktycznie eliminują zagrożenie ciężką hipoglikemią

Dziś ryzyko niebezpiecznego niedocukrzenia można minimalizować, ale nie wszyscy mają taką możliwość. Materiał powstał 
we współpracy z Medtronic

 

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego hipoglikemią nazywamy stan, kiedy stężenie glukozy we krwi spada poniżej 70 mg/dl, bez względu na to, czy towarzyszą temu charakterystyczne objawy, czy też nie. Spadki poziomu cukru we krwi dotyczą wszystkich diabetyków leczonych insuliną, ale w cukrzycy typu 1 są znacznie częstsze i bardziej uciążliwe, ponieważ pacjenci insulinę przyjmują od początku leczenia. Kluczowe znaczenie dla pacjentów ma umiejętność wczesnego rozpoznawania objawów hipoglikemii, odpowiedniego reagowania w takiej sytuacji, a przede wszystkim możliwość zapobiegania jej.

Groźny nadmiar insuliny

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, która w procesie autoagresji niszczy w trzustce komórki beta, odpowiedzialne za produkcję insuliny. Jej wydzielanie jest upośledzone lub całkowicie zahamowane. – Pacjent z cukrzycą typu 2 ma znacznie większy wpływ na swoją chorobę, a konkretnie na to, czy będzie wymagał leczenia insuliną. W cukrzycy typu 1 możemy zrobić niewiele, a w zasadzie nic. Chorzy, przynajmniej na obecnym etapie rozwoju medycyny, są skazani na pobieranie insuliny z zewnątrz – za pomocą specjalnych penów do wstrzykiwań lub pompy insulinowej. I nie ma od tego odwrotu – tłumaczy dr Andrzej Gawrecki z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UM w Poznaniu.

Problem polega jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament