Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał chce podwyżek dla wszystkich kobiet z rocznika '53

02 kwietnia 2019 | Prawo | Mateusz Rzemek

Obecne przepisy pozbawiają prawa do przeliczenia emerytury nawet dziesiątki tysięcy kobiet, które w 2013 r. wystąpiły o dożywotnią emeryturę. Sędziowie TK oraz RPO domagają się podwyżki dla wszystkich uprawnionych.

 

Na stronie Trybunału Konstytucyjnego pojawiło się uzasadnienie do wyroku z 6 marca 2019 r. (sygn. 20/16). Sędziowie mówią w nim wprost, że możliwość korzystnego przeliczenia emerytury powinna dotyczyć wszystkich kobiet z rocznika 1953, niezależnie od tego, kiedy ZUS wydał im decyzję emerytalną. W myśl obowiązujących przepisów jeśli od tego momentu minęło ponad pięć lat, straciły już możliwość wznowienia postępowania w sprawie obliczenia i zastosowania przy tym korzystniejszych zasad wymiaru ich świadczenia.

Z szacunków ZUS wynika, że prawie 140 tys. kobiet z rocznika 1953 mogło stracić na zmianie przepisów od 1 stycznia 2013 r. Od tego momentu, gdy przechodziły z wcześniejszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11321

Wydanie: 11321

Spis treści
Zamów abonament