Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy miejsca postojowe z pełnym odliczeniem VAT

12 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Tobiasz Olczak

Fiskus dopuszcza możliwość odliczania 100 proc. podatku naliczonego nawet w przypadku garażu dla aut używanych w celach mieszanych. Będzie tak, gdy wynajmowany parking jest elementem ogólnych kosztów prowadzonej działalności. Tobiasz Olczak

 

Przedsiębiorcy posiadający służbowe auta nie zawsze chcą parkować samochody w dowolnym miejscu pod swoim biurem. Często wynajmują garaże albo miejsca parkingowe, w których parkują zarówno samochody służbowe, jak również pojazdy prywatne należące do pracowników czy klientów. W takim przypadku nie jest pewne czy przysługuje im prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z najmem miejsca garażowego.

Kiedy całość, a kiedy tylko połowa

Zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Ogólną zasadą jest zatem możliwość odliczenia połowy kwoty podatku naliczonego z wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Jednocześnie jednak ustawodawca przewidział możliwość pełnego odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków. W myśl bowiem art. 86a ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego powstaje w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są:

1) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

2) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeśli z dokumentów wydanych na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11430

Wydanie: 11430

Spis treści
Zamów abonament