Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zniszczony samochód trzeba wyrejestrować

12 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Łukasz Rogowski

Właściciel spalonego pojazdu powinien zgłosić ten fakt w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dopóki tego nie zrobi i - w konsekwencji – nie zostanie wydana stosowna decyzja, dopóty ciążyć będzie na nim obowiązek uiszczania podatku. Łukasz Rogowski

- Podatnik nabył 1 marca 2014 roku samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 4 tony. 30 listopada tego samego roku samochód uległ spaleniu, na co podatnik ma zaświadczenie straży pożarnej, wiec sprzedał wrak samochodu na części. W 2018 roku organ podatkowy wszczął postępowanie podatkowe i nakazał zapłatę zaległego podatku transportowego za lata 2014 i 2015. Podatnik odwołał sie od decyzji organu podatkowego, twierdząc że nie posiada już pojazdu i co za tym idzie, nie dotyczy go obowiązek podatkowy. Czy będzie musiał zapłacić podatek? Kiedy wygaśnie obowiązek podatkowy? – pyta czytelnik.

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych powstaje z mocy prawa, czyli bez udziału organu podatkowego (automatycznie). Podatnicy sami obliczają podatek, który wykazywany jest w corocznych deklaracjach (formularz DT-1). Jeżeli podatnik nie wywiązuje się z tego obowiązku albo robi to niewłaściwie, to organ określa zobowiązanie z urzędu. Punktem odniesienia dla organu są deklaracje. W podatku transportowym można je podzielić na dwa rodzaje:

1) coroczne – składane do 15 lutego;

2) związane z powstaniem lub wygaśnięciem obowiązku podatkowego – składane w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego.

Kto i od kiedy płaci

Obowiązek podatkowy w podatku od środków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11430

Wydanie: 11430

Spis treści
Zamów abonament