Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcie długu nie jest płatnością gotówkową

12 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca, który zapłacił za nieruchomość w formie przejęcia zobowiązania sprzedawcy wobec banku, może zaliczyć do kosztów odpisy amortyzacyjne od niej niezależnie od tego, że cena nabycia uregulowana w ten sposób przekroczyła 15 000 zł.

- Przedsiębiorca zamierza kupić od innego przedsiębiorcy budynek. Cena zakupu będzie wyższa niż 15 000 zł. Zakupiony budynek zostanie zaliczony przez przedsiębiorcę do środków trwałych podlegających amortyzacji i będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. Uregulowanie zobowiązania przedsiębiorcy wobec sprzedawcy w zakresie zapłaty części ceny sprzedaży nastąpi w formie przejęcia przez przedsiębiorcę długu sprzedawcy wobec banku z tytułu udzielonego kredytu. Ta część zobowiązania do zapłaty ceny, które zostanie uregulowane w drodze przejęcia długu, będzie wyższa niż 15 000 zł. Pozostała kwota należności za nieruchomość także przekroczy 15 000 zł i zostanie uregulowana przelewem bankowym na rachunek sprzedającego. Przejęty dług będzie następnie uregulowany przez przedsiębiorcę na rzecz banku.

Czy przedsiębiorca będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od budynku – od tej części zobowiązania z tytułu ceny nabycia, która zostanie przez przedsiębiorcę uiszczona w formie przejęcia długu sprzedawcy wobec banku? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 22p ust. 1 ustawy o PIT, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy – Prawo przedsiębiorców została dokonana bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11430

Wydanie: 11430

Spis treści
Zamów abonament