Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej sklepów idzie pod nóż

12 sierpnia 2019 | Ekonomia | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Chociaż w ciągu roku zamknięto 2,3 tys. placówek spożywczych, to w sumie likwidacji sklepów jest mniej. A warzywniaków i piekarni nawet przybywa.

 

Pod względem liczby sklepów Polska jest nadal jednym z europejskich liderów, jednak od lat rynek systematycznie się kurczy. Jeszcze w 2013 r. sklepów było ponad 311 tys., na koniec czerwca już 263,9 tys. – wynika z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, przygotowanych specjalnie dla „Rzeczpospolitej".

Mimo to widać pewne zmiany, ponieważ o ile w pierwszym półroczu 2016 r. liczba sklepów spadała o niemal 7 proc. r/r, o tyle obecnie to już tylko 0,7 proc. Choć nadal większość segmentów rynku się kurczy, to w wielu przypadkach mowa jest o minimalnych redukcjach liczby placówek, np. o kilkanaście placówek.

W grupie raźniej

– Wzrost odnotowano w przypadku sklepów owocowo-warzywnych, których przybyło 1,6 proc. Jednocześnie o 1 proc. wzrosła liczba piekarni – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Bisnode Polska. – W pozostałych przypadkach odnotowano spadek, co znamienne, nie tak gwałtowny jak w latach poprzedzających. Tradycyjnie najwięcej sklepów ubyło w sektorze ogólnospożywczym, na poziomie 3,7 proc., o 2 proc. spadła liczba sklepów rybnych. W pozostałych przypadkach spadek oscylował w granicach 1 proc. – dodaje.

Sklepów spożywczych na koniec czerwca było już nieco poniżej 60 tys., co oznacza iż w ciągu rok zniknęło 2,3 tys. To dużo, ale i ta sporo mniej niż w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11430

Wydanie: 11430

Spis treści
Zamów abonament