Rośnie siła mniejszych miast
Brak rąk do pracy powoduje, że stutysięczniki mogą śmiało rywalizować o najemców biur z dużymi aglomeracjami.
Rynek biurowy postrzegany jest jako Warszawa i osiem kluczowych aglomeracji: Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin. Wiele lat zabrało, zanim firmy, deweloperzy i inwestorzy wyszli poza stolicę do największych miast. Już widać, że rozpędzona gospodarka i brak rąk do pracy zachęcają przedsiębiorstwa do instalowania się w jeszcze mniejszych miejscowościach.
Samorządy w grze
– Nowoczesne powierzchnie biurowe w Polsce to już prawie 11 mln mkw. Większość znajduje się w Warszawie, na ponad 5 mln mkw. składają się biura zlokalizowane w głównych miastach wojewódzkich, zamieszkałych przez 400–500 tys. mieszkańców – szacuje Łukasz Żelezik, partner, dyrektor w dziale powierzchni biurowych w Colliers International. – Coraz częściej jednak także mniejsze ośrodki chcą skorzystać z koniunktury gospodarczej i hossy na rynku nieruchomości, starając się przyciągać zarówno deweloperów, jak i potencjalnych najemców – podkreśla.
Zdaniem eksperta te mniejsze miejscowości dysponują silnymi atutami, by konkurować z aglomeracjami. – Mają wyższe uczelnie, wykwalifikowanych i lojalnych pracowników oraz rozwiniętą infrastrukturę miejską i regionalną, czyli szybkie połączenia drogowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta