Na motywowaniu do pracy fiskus także skorzysta
Przychód pracownika ze zbycia akcji otrzymanych w ramach programu motywacyjnego nie korzysta z preferencyjnego opodatkowania dla kapitałów pieniężnych (ryczałt 19 proc.). Jest obciążony PIT tak jak wynagrodzenie za pracę (18 i 32 proc.).
Programy motywacyjne, czy też opcyjne, stały się w ciągu ostatnich lat często spotykaną formą dodatkowego wynagradzania stosowaną przez pracodawców. Występują pod różnymi postaciami, jednak ich cechą wspólną jest umożliwienie pracownikowi partycypacji w zyskach przedsiębiorstwa, co w efekcie ma podnieść jego motywację oraz zaangażowanie w działalność pracodawcy, a także stworzyć możliwość czerpania wymiernych korzyści z rozwoju firmy. Niejednokrotnie przybierają one postać instrumentów finansowych w formie opcji, na podstawie których, po spełnieniu określonych warunków, pracownik uzyskuje pewne korzyści (np. akcje albo prawo do ich nabycia na preferencyjnych zasadach, bądź też wynagrodzenie z tytułu wykupu instrumentów przez pracodawcę).
Jak zakwalifikować
Chociaż samą koncepcję należy ocenić pozytywnie, powodowała ona liczne kontrowersje na gruncie prawa podatkowego, ze względu na trudności w ustaleniu właściwych zasad opodatkowania przychodów osiąganych przez pracowników z tytułu instrumentów finansowych otrzymanych w ramach takich programów. Wątpliwości te w znacznej mierze dotyczyły przypisania uzyskiwanych przez pracownika przychodów do jednego ze źródeł wskazanych w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT. Na podstawie interpretacji organów podatkowych oraz orzecznictwa sądów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta