Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Profesjonalnie sporządzone oświadczenia i zapewnienia ułatwią transakcje

04 października 2019 | Biznes | Agnieszka Nowak-Maciejewska

Instytucja oświadczeń i zapewnień (tzw. representations and warranties) nie ma bezpośredniego odpowiednika w prawie polskim. Dlatego też, formułując ich treść, wielokrotnie trzeba wykorzystywać praktykę stosowaną przez zachodnich inwestorów, w szczególności zakorzenioną w modelu common law.

Możliwość ich stosowania wynika ze swobody umów wyrażonej w art. 3531 kodeksu cywilnego. Jednym z najważniejszych etapów przeprowadzenia z sukcesem procesu fuzji i przejęć jest zawarcie umowy zbycia udziałów lub akcji (w transakcji typu share deal) albo przedsiębiorstwa czy jego zorganizowanej części (asset deal).

Niezmiernie istotną częścią takiej umowy jest odpowiednie i prawidłowe sformułowanie zapewnień składanych przez strony transakcji, w szczególności przez zbywcę. Odpowiednio zaproponowane oświadczenia i zapewnienia pozwolą mu bowiem zwolnić się z odpowiedzialności za wady przedmiotu sprzedaży, w szczególności w kontekście przeprowadzonego na zlecenie nabywcy procesu badania podmiotu – due dilligence.

Jednak z drugiej strony, właściwe brzmienie oświadczeń i zapewnień zbywcy może w istotnym stopniu zabezpieczyć interes nabywcy i zwiększyć bezpieczeństwo całej przeprowadzanej transakcji.

Oświadczenia a zapewnienia

- Oświadczenia przyjmują najczęściej charakter informacyjny co do niewątpliwego stanu spółki, m.in. jej majątku, udziałów, składu osobowego organów i dotyczą obszaru wiedzy o podmiocie biorącym udział w transakcji, na podstawie której nabywca podejmuje decyzję zakupową.

- Zapewnienia są to oświadczenia o charakterze najczęściej gwarancyjnym, niezależne od wiedzy lub winy składającego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11475

Wydanie: 11475

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament