Prawo oferuje ponad 50 uczelni
Już nie tylko największe ośrodki akademickie, ale też szkoły w Polkowicach i Łomży kształcą prawników.
Coraz więcej uczelni chce kształcić prawników. Tylko w tym roku do Polskiej Komisji Akredytacyjnej wpłynęło osiem wniosków o opinię w sprawie nadania uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku prawo – jednolite magisterskie o profilu praktycznym. Wszystkie wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie.
Dla porównania – w zeszłym roku wnioski były cztery, w 2017 r. – też cztery, a w 2016 r. – dwa. Taka opinia jest kluczowa przy wydawaniu przez ministra zgody na otwarcie kierunku.
Bez sukcesu...
Liczba uczelni prowadzących kształcenie na kierunku prawo wzrasta od lat. W roku akademickim 2014/2015 było ich 38 . Rok później – 42. W zeszłym roku już 47. W tegorocznej rekrutacji można było składać papiery do 57 uczelni wpisanych do rejestru ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Do wyboru była też np. Akademia Sztuki Wojennej.
– Kierunki prawnicze na prywatnych uczelniach wcale nie muszą odnieść sukcesu rekrutacyjnego. Może brakować chętnych. Wiele oczywiście będzie zależeć od ceny – mówi prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ. I dodaje, że w tradycyjnych zawodach prawniczych jest bardzo duża podaż usług. Coraz mniej osób jest więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta