Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo oferuje ponad 50 uczelni

04 października 2019 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Już nie tylko największe ośrodki akademickie, ale też szkoły w Polkowicach i Łomży kształcą prawników.

 

Coraz więcej uczelni chce kształcić prawników. Tylko w tym roku do Polskiej Komisji Akredytacyjnej wpłynęło osiem wniosków o opinię w sprawie nadania uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku prawo – jednolite magisterskie o profilu praktycznym. Wszystkie wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie.

Dla porównania – w zeszłym roku wnioski były cztery, w 2017 r. – też cztery, a w 2016 r. – dwa. Taka opinia jest kluczowa przy wydawaniu przez ministra zgody na otwarcie kierunku.

Bez sukcesu...

Liczba uczelni prowadzących kształcenie na kierunku prawo wzrasta od lat. W roku akademickim 2014/2015 było ich 38 . Rok później – 42. W zeszłym roku już 47. W tegorocznej rekrutacji można było składać papiery do 57 uczelni wpisanych do rejestru ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Do wyboru była też np. Akademia Sztuki Wojennej.

– Kierunki prawnicze na prywatnych uczelniach wcale nie muszą odnieść sukcesu rekrutacyjnego. Może brakować chętnych. Wiele oczywiście będzie zależeć od ceny – mówi prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ. I dodaje, że w tradycyjnych zawodach prawniczych jest bardzo duża podaż usług. Coraz mniej osób jest więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11475

Wydanie: 11475

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament