Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dłużnicy będą tłumaczyć się przed prezesem UOKiK

04 października 2019 | Biznes | Paweł Sowisło

Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych będzie zróżnicowana w zależności od tego kto jest dłużnikiem. Wzrośnie koszt odzyskiwania należności.

Od 1 stycznia 2020 roku będą obowiązywały nowe zasady dochodzenia roszczeń przez wierzycieli nierzetelnych kontrahentów. W dniu 6 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania zatorów płatniczych, nowelizującą m.in. ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Sankcje będą surowsze.

Widoczna już na pierwszy rzut oka zmiana dotyczy tytułu ustawy – nie będzie to już ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, a ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Przedmiotem ustawy objęto nowe kwestie –  skutki niewykonania obowiązków przez dłużnika oraz postępowanie w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych, prowadzone przez prezesa UOKiK.

Zróżnicowana została wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. W przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym, ich wysokość pozostanie niezmieniona. Wzrośnie ona natomiast w przypadku pozostałych dłużników – będzie odpowiadać wysokości równej sumie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11475

Wydanie: 11475

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament