Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gminne dożynki bez bonusu w VAT

04 października 2019 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Wydatki na organizację imprezy dla mieszkańców nie dają samorządowi prawa do odliczenia podatku.

Dożynki czy letnie festyny to coroczna atrakcja, którą dla swoich mieszkańców organizuje prawie każda gmina w Polsce. Takie imprezy wiążą się jednak ze sporymi wydatkami i pewnie niejeden samorząd liczy na to, że da się je trochę zniwelować poprzez odliczenie VAT. Niestety, nie jest to możliwe. Potwierdził to w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

Gwiazdy i atrakcje

Sprawa dotyczyła gminy z województwa dolnośląskiego. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i corocznie organizuje imprezy gminne, w szczególności dni gminy czy dożynki. Są to przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-rozrywkowym, w ramach których organizowane są m.in. przeglądy orkiestr dętych, występy artystyczne, zawody sportowe. Podczas imprez organizowane są też różne konkursy i wręczane są drobne nagrody promujące gminę.

W imprezach udział biorą przede wszystkim mieszkańcy gminy i gmin sąsiednich, ale także przedstawiciele samorządów partnerskich, organizacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11475

Wydanie: 11475

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament