Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od innowacji dla Szczecina po technologie kosmiczne dla Rzeszowa

04 października 2019 | Biznes | Michał Kołtuniak

Przedsiębiorcy, w szczególności ci zaliczani do sektora małych i średnich firm, mogą korzystać z dotacji na rozwój nowych produktów i technologii, jakie dostępne są w programach regionalnych. Warto tych środków używać.

Trudno dyskutować ze stwierdzeniem, że dotacje są najkorzystniejszym źródłem finansowania inwestycji. Chociaż na pewno nie jedynym, ponieważ istnieją pożyczki i kredyty, w tym preferencyjne i/lub udzielane z gwarancjami/poręczeniami instytucji państwowych, to tylko one są bezzwrotne. Wiadomo, pożyczkę lub kredyt, nawet jeżeli zostały udzielone na preferencyjnych warunkach, np. z niższym od rynkowego oprocentowaniem, należy spłacić. Natomiast dotacja pozostaje w kieszeni przedsiębiorcy, o ile prawidłowo zrealizuje on przedsięwzięcie, na które wsparcie zostało przyznane. Stąd zawsze towarzyszy mu umowa lub decyzja o dofinansowaniu. I oba te dokumenty precyzują sposób wydatkowania pieniędzy. Aby ostatecznie dotację otrzymać, przedsiębiorca musi ściśle przestrzegać wymogów zawartych w tych dokumentach.

Jednak zanim do tego dojdzie, dotację trzeba jeszcze zdobyć. A do tego droga nie jest prosta. Przede wszystkim trzeba stawić czoła konkurencji, czyli innym przedsiębiorcom, którzy także zdają sobie sprawę z atrakcyjności bezzwrotnych środków. W końcu świadomość istnienia i możliwości sięgania po unijne środki wśród przedsiębiorców powinna być coraz większa, jeżeli weźmiemy pod uwagę, od ilu już lat środki te są w zasięgu polskich przedsiębiorców. Nawet jeżeli wyłączymy okres przedakcesyjny, kiedy to wielkość tych środków była nieznaczna, to za nami cały tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11475

Wydanie: 11475

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament