Co oznacza stosowne wynagrodzenie za korzystanie z utworu
Mówiąc o „stosownym wynagrodzeniu" należy widzieć w nim takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby podmiot prawa autorskiego, gdyby pozwany zawarł z nim umowę o korzystanie z utworu w zakresie dokonanego naruszenia.
Ujęte w art. 79 u.p.a.p.p. formy ochrony autorskich praw majątkowych mają uniwersalny charakter, co łączy się z tym, że ich użycie w wypadku konkretnego naruszenia tego prawa, wymaga dostosowania do specyfiki danego pola eksploatacji i charakteru naruszeń.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 617/15 z 18 stycznia 2018 r.
Spółka z o.o. wystąpiła z powództwem o usunięcie skutków naruszenia praw autorskich i zapłatę za wyrządzoną szkodę, przewidziane przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: „ustawa"). Powód nabył od pozwanego majątkowe prawa autorskie do projektów graficznych. Pozwany natomiast, po ich zbyciu na rzecz powoda, zamieścił na swojej stronie internetowej prezentację, w której wykorzystał wizerunek projektu graficznego powoda. Naruszył tym przysługujące powodowi autorskie prawa majątkowe. Po wezwaniu do usunięcia skutków naruszenia praw, pozwany zastrzegł, że wizerunek ten nie jest przedmiotem ochrony prawnoautorskiej, a stanowi tylko zastosowanie wiedzy technicznej. Sąd okręgowy doszedł do przekonania, że umowa powoda była umową o dzieło, jednak jej rezultatem był utwór. Uznał, że fakt utrzymywania wizerunku graficznego opracowanego dla powoda na własnej stronie internetowej pozwanego świadczy o zawinionym naruszeniu autorskich praw majątkowych. Zasądził na rzecz spółki żądaną kwotę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta