Umowy z bankami do weryfikacji
Nie będzie automatycznego przewalutowania kredytów, ale konsument ma podstawę do zmiany lub rozwiązania umowy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu potwierdził w czwartek, że sąd krajowy zobowiązany jest usunąć abuzywne postanowienia z umowy i nie może ich zmieniać ani zastępować innymi klauzulami – chyba że domaga się tego konsument spierający się z bankiem. Jeśli się nie godzi na poprawę, sąd ma unieważnić umowę.
Konsument może uzyskać taki efekt, nawet nie pozywając banku – jeśli wcześniej sam z nim wynegocjuje indywidualną „weryfikację" swej walutowej umowy kredytowej.
Jak usunąć klauzule
Trybunał opowiedział się w wyroku za stanowiskiem rzecznika generalnego TS Giovanniego Pitruzelli. Polski rząd też zresztą uważał, że z umowy kredytu należy usunąć niedozwoloną indeksację. Umowa w takim wypadku będzie obowiązywać dalej jako kredyt czysto złotowy, zachowując oprocentowanie jak za kredyt we frankach (LIBOR), niższe od złotowego.
– Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić frankowiczowi 60–100 tys. zł i gwarantuje, że kwota kredytu będzie stała – ocenia adwokat Marcin Szymański obserwujący proces w Luksemburgu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta