Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Były pracownik bez prawa do bycia zapomnianym

10 października 2019 | Kadry i Płace | Grzegorz Szajerka

Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację pracowniczą po ustaniu zatrudnienia. Wyklucza to możliwość skorzystania przez byłego etatowca z prawa do zapomnienia.

Przyszły pracodawca ma zarówno prawo, jak i obowiązek prawny żądać od kandydata do pracy danych osobowych wymienionych w art. 221 § 1 kodeksu pracy. Po znowelizowaniu ustawą z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych; DzU z 2019 r., poz. 730), przepis ten przewiduje następujący zakres danych, jakich można żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie:

- imię (imiona) i nazwisko,

- data urodzenia,

- dane kontaktowe,

- wykształcenie,

- kwalifikacje zawodowe,

- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Podania innych danych niż wyżej wymienione pracodawca może żądać od kandydata do pracy tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11480

Wydanie: 11480

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament