Proces z pracownikiem kosztuje więcej
Obecnie opłata od pozwu pracodawcy zależy od wartości przedmiotu sporu. Zwykle będzie ona wyższa niż przed zmianą. Wzrosły też koszty odpisów dokumentów, kopii i nośników informatycznych.
Zasady uiszczania kosztów sądowych w sprawach pracowniczych nie zmieniały się od czasu uchwalenia obecnej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z 28 lipca 2005 r. Ustawę tę znowelizowano przy okazji fundamentalnej zmiany procedury cywilnej dokonanej ustawą z 4 lipca 2019 r. Zmienione w tym zakresie przepisy obowiązują od 21 sierpnia 2019 r. Zmiany nie są tak rewolucyjne, jak te dotyczące procedury, ale również mogą przysporzyć dużych kłopotów interpretacyjnych.
Koszty sądowe obejmują opłaty od wnoszonych w sprawie pism procesowych oraz wydatki, głównie na opinie biegłych. Ostatnia duża zmiana przepisów o kosztach w sprawach cywilnych miała miejsce w 2005 r. Wprowadzono wówczas zasadę, że w sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu (WPS) przewyższa 50 000 zł, od wszystkich pism podlegających opłacie uiszcza się opłaty stosunkowe. Jednak przepis zawarty w jednym artykule – art. 35 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (u.k.s.c.) – był na tyle niejasny, że jego prawidłowa interpretacja wymagała wydania kilkunastu uchwał przez Sąd Najwyższy. Po nowelizacji prawdopodobnie zajdzie podobna potrzeba. Nowa wersja również nie jest jednoznaczna, nawet uwzględniając dotychczasowy dorobek orzecznictwa.
Zaliczka na wydatki
Zaczynając jednak od kwestii, które nie budzą większych wątpliwości,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta