Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga ziemia nie tylko nad jeziorami

10 października 2019 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

O 60 proc. w ciągu sześciu lat wzrosły ceny działek pod domy na Mazurach. Grunty drożeją w całej Polsce, także pod osiedla wielorodzinne i biura. Aneta gawrońska

 

Ile kosztują działki pod domy nad mazurskimi jeziorami (graniczące z linią brzegową lub blisko niej) sprawdziła spółka Cenatorium, dysponująca największą bazą o transakcjach na rynku nieruchomości. „Rzeczpospolita" publikuje raport pierwsza.

W 2018 r. średnia cena transakcyjna gruntu na Mazurach to już niemal 116 zł za mkw. W 2017 r. było to ok. 111 zł, w 2016 r. – 98,4 zł. W 2012 r. na mkw. atrakcyjnej działki na Mazurach wystarczyło ok. 72 zł. W ciągu sześciu lat wartość ziemi wzrosła o 60 proc. – W 2019 r. przeciętna cena będzie podobna lub nieco wyższa niż w 2018 r. – przewiduje Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium. Analitycy skupili się na gruntach na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i w okolicach takich miast, jak: Olsztyn, Mikołajki, Mrągowo, Szczytno. Transakcji w atrakcyjnych lokalizacjach Mazur jest ok. 80 rocznie. – Wynika to przede wszystkim z podaży – wyjaśnia Barbara Bugaj. – Nie każdy wystawia ziemię nad jeziorem na sprzedaż, a liczba działek nadających się pod zabudowę jednorodzinną wokół takiego jeziora także jest ograniczona.

Okazje i lokaty kapitału

Jak podkreśla ekspertka Cenatorium, najlepiej położone działki mogą kosztować dużo więcej niż wskazuje średnia. – Nad jeziorem w Olsztynie działka o powierzchni nieco ponad 2 tys. mkw. kosztowała 370 zł za metr – podaje. – Za 1115-metrową parcelę pod zabudowę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11480

Wydanie: 11480

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament