Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transfer pracowników po przejęciu samych zadań

10 października 2019 | Kadry i Płace | Krzysztof Sosnowski

Pojęcie części zakładu pracy w art. 231 k.p. 
nie może być sprowadzone do samych zadań. Jednocześnie o istnieniu części zakładu pracy (jako jednostki gospodarczej) nie zawsze 
decyduje jej wyposażenie w środki materialne umożliwiające wykonywanie zadań, 
a w rezultacie nie zawsze nieprzejęcie tych środków uniemożliwia uznanie, że doszło 
do transferu części zakładu pracy.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 17 maja 2012 r. (I PK 180/11).

W 2004 r. szpital ogłosił przetarg na usługi sprzątania i dezynfekcji, który wygrało konsorcjum firm A. spółka z o.o. i A. spółka z o.o. Umowa zawarta na 36 miesięcy przewidywała przejęcie od szpitala 113 pracowników. Konsorcjum A. wygrało też kolejny przetarg na następne 36 miesięcy. Od 1 czerwca 2004 r. powódki pracujące wcześniej w szpitalu stały się pracownicami A. spółki z o.o. na mocy art. 231 k.p. Nadal wykonywały tę samą pracę, zmieniła się jedynie nazwa ich stanowisk.

Przetarg w 2010 r. wygrała spółdzielnia. W zawartej z nią umowie nie wskazano na konieczność przejęcia pracowników. Spółka A. powiadomiła jednak działające w szpitalu związki zawodowe, że spółdzielnia jest nowym pracodawcą.

Zakres umów pomiędzy konsorcjum A. i szpitalem oraz spółdzielnią i szpitalem był taki sam. Kontrakt spółdzielni obowiązywał od 11 września 2010 r. przez trzy lata. W jego ramach szpital udostępniał nieodpłatnie pomieszczenia na oddziałach niezbędne do magazynowania sprzętu i środków do bieżącego użytku.

Powódki wykonywały w szpitalu pracę używając sprzętu należącego do spółki A (mopów, wiader, wózków, odkurzaczy, maszyn do czyszczenia podłogi, narzędzi do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11480

Wydanie: 11480

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament