Zatrudnianie obcokrajowca z Kartą Polaka – fakty i mity
Posiadacz ważnej Karty Polaka nie potrzebuje zezwolenia na pracę w Polsce. Musi jednak zalegalizować swój pobyt w naszym kraju.
Polscy pracodawcy zatrudniają coraz więcej cudzoziemców, w szczególności obywateli państw z naszego wschodniego sąsiedztwa. Wielu z nich posiada tzw. Kartę Polaka, czyli dokument poświadczający przynależność do narodu polskiego. Ułatwia ona podjęcie zatrudnienia w Polsce. Wokół Karty Polaka powstały jednak liczne mity. Rozwiewamy najważniejsze z nich.
1.
Karta Polaka jest równoznaczna z polskim obywatelstwem – FAŁSZ
Karta Polaka to plastikowa karta bardzo podobna do polskiego dowodu osobistego. Nie jest ona jednak równoważna z polskim obywatelstwem. To zupełnie inny dokument, który przyznaje tylko niektóre uprawnienia, np. prawo do pracy czy możliwość ubiegania się o obywatelstwo polskie po kilku latach pobytu w Polsce.
Przyznanie Karty Polaka nie oznacza nabycia polskiego obywatelstwa. Osoby posiadające ten dokument nadal są uznawane za obcokrajowców na gruncie polskich przepisów.
2.
Aby uzyskać Kartę Polaka wystarczy mieć polskich przodków – FAŁSZ
Aby uzyskać Kartę Polaka trzeba spełnić szereg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta