Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef sprawdzi komputer i telefon

10 października 2019 | Kadry i Płace | Gabriela Kozerska-Pietranek

Monitoring oznacza stałą obserwację. Nie jest nim jednorazowe przeszukanie skrzynki mailowej czy telefonu pracownika w toku wewnętrznego postępowania wyjaśniającego.

Zgodnie z kodeksem pracy, monitoring pracowników może być stosowany jedynie w celach ściśle określonych w przepisach. W przypadku monitoringu wizyjnego jest to bezpieczeństwo pracowników, ochrona mienia, kontrola produkcji lub zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Inne formy monitoringu – w tym monitoring poczty elektronicznej – są możliwe jedynie w celu zapewnienia:

- organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy, oraz

- właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy.

Katalog celów, w jakich można monitorować służbową skrzynkę mailową oraz inne urządzenia użytkowane przez pracownika, jest zamknięty. Czy zatem pracodawca może przeszukać komputer zatrudnionej osoby w toku wewnętrznego postępowania wyjaśniającego w celu zgromadzenia i zabezpieczenia dowodów, jeśli nie jest to w istocie weryfikacja pełnego wykorzystania czasu pracy oraz właściwego użytkowania narzędzi służbowych?

Ustawowa definicja

Monitoring w kodeksie pracy jest zdefiniowany jako „szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu". Ta definicja może jednak znaleźć zastosowanie jedynie do monitoringu wizyjnego. Monitoring poczty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11480

Wydanie: 11480

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament