Jaka rekompensata po wypadku przy pracy
Rocznie wskutek wypadków przy pracy oraz przy pracy w rolnictwie niemal 100 tysięcy osób doznaje obrażeń ciała. To tyle, ile wynosi liczba mieszkańców na przykład Kalisza. Osoby te mają prawo do świadczeń.
Podstawowe świadczenia przysługujące po wypadkach przy pracy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poszkodowanemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wypadkowe i zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego.
W przypadku przedłużającego się leczenia może on otrzymać także świadczenie rehabilitacyjne. Jeżeli nadal nie udało się przywrócić sprawności sprzed wypadku przysługuje mu renta wypadkowa. Dodatkowo ZUS przyznaje również jednorazowe odszkodowanie za określony procentowo uszczerbek na zdrowiu, zgodny z tabelą uszczerbków zawartą w rozporządzeniu ministra pracy. Obecnie obowiązuje stawka 917 zł za każdy procent ustalonego uszczerbku na zdrowiu.
Można żądać odszkodowania od pracodawcy
Wypłata odszkodowania z ZUS to jedno z roszczeń, z którymi może występować pracownik po wypadku przy pracy. Dużo wyższe kwoty może on uzyskać od pracodawcy lub jego ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej w sytuacji, gdy do zdarzenia doszło z winy pracodawcy lub innego pracownika....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta