Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Autorski cykl wykładów podlega oskładkowaniu

10 października 2019 | Kadry i Płace | Danuta Frey

Umowy, których przedmiotem jest przeprowadzenie wykładów, ćwiczeń, seminariów i wszelkiego rodzaju zajęć edukacyjnych, nie mogą stanowić umów o dzieło.

 

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 sierpnia 2019 r. (II GSK 334/19).

Szkolenia różnego typu organizują zarówno przedsiębiorstwa, jak i organy administracji państwowej oraz samorządowej na podstawie zawartych umów. Przedmiotem umowy, którą zakwestionował Narodowy Fundusz Zdrowia, było przygotowanie i poprowadzenie na studiach podyplomowych autorskich zajęć dydaktycznych na temat: „Rachunkowość finansowa –wybrane zagadnienia". Umowa stwierdzała, że zajęcia mają charakter utworu w rozumieniu prawa autorskiego. W odróżnieniu od wielu innych rodzajów umów, umowy o dzieło nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Odmienna ocena

Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia uznał jednak, że od umowy należało odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne — czego uczelnia nie zrobiła. Nie była to bowiem – zdaniem NFZ – umowa o dzieło, nie objęta takim ubezpieczeniem, ale umowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11480

Wydanie: 11480

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament