Doktoranci ze składkami, ale bez zasiłku
Podjęcie nauki w szkole doktorskiej od roku akademickiego 2019/2020 stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego. Jednak w czasie kształcenia nie będą tym osobom przysługiwać zasiłki.
Prawo do zasiłku chorobowego doktorant będzie miał tylko wtedy, gdy jego niezdolność do pracy będzie trwała po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, tj. po zakończeniu nauki i zaprzestaniu pobierania stypendium doktoranckiego.
Nowe zasady
Od roku akademickiego 2019/2020 kształcenie doktorantów odbywa się w szkołach doktorskich, a każdy uczestnik tej szkoły bez stopnia doktora otrzyma stypendium.
Wśród wielu zmian, jakie objęły zasady odbywania doktoratu od 1 października 2019 r., jest ta dotycząca ubezpieczeń społecznych. Osoby podejmujące naukę w szkole doktorskiej objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi i wypadkowym. Ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne. Dzięki tej zmianie, wprowadzonej przez ustawę z 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (DzU z 2018 r. poz. 1669), nie będzie zachodzić sytuacja, gdy gromadzenie kapitału emerytalnego zostaje przerwane na cztery lata lub opóźnione o ten okres.
Doktoranta pobierającego stypendium doktoranckie zgłasza do ubezpieczeń w ZUS płatnik – tj. podmiot prowadzący szkołę doktorską. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób jest kwota stypendium doktoranckiego.
>Finansowanie składek społecznych za doktoranta
Rodzaj ubezpieczenia
Płatnik (szkoła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta