Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK: szef nie może zniechęcać do uczestnictwa

24 października 2019 | Kadry i Płace | Łukasz Jasiński

Do Inspekcji Pracy wpłynęły pierwsze skargi o nakłanianie pracowników do rezygnacji z uczestnictwa w programie. Może to kosztować pracodawcę lub jego przedstawiciela nawet 1,5 proc. wartości funduszu wynagrodzeń. Łukasz Jasiński Strategy Advisor w Contract Administration

 

Zgodnie z ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych przystąpienie pracownika do programu jest dobrowolne. Pracodawca ma obowiązek poinformowania zatrudnionej osoby o nieobowiązkowym charakterze uczestnictwa w programie. Powinien też przedstawić jej informację na temat możliwości rezygnacji z PPK.

Mimo że nie jest to dla firm obligatoryjne, dobrą praktyką jest przekazanie pracownikom wszystkich najważniejszych zasad funkcjonowania programu. Sposób komunikacji o możliwości rezygnacji z PPK nie może jednak w żaden sposób sugerować zatrudnionemu decyzji. Musi podjąć ją świadomie i złożyć w tej sprawie pisemne oświadczenie.

Wiedza o zasadach

Może się zdarzyć, że pracownik sam zapyta o możliwość wypisania się z PPK. W takim przypadku pracodawca powinien udzielić rzetelnej i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11492

Wydanie: 11492

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Nieprzypisane

Zamów abonament