Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wschodnie miasto, ale AfD tu słaba

24 października 2019 | Świat | Jerzy Haszczyński.
Lena Güngör w maju uzyskała znakomity wynik w wyborach do rady miasta Jeny. Teraz startuje w wyborach do landtagu Turyngii
autor zdjęcia: Jerzy Haszczyński
źródło: Fotorzepa
Lena Güngör w maju uzyskała znakomity wynik w wyborach do rady miasta Jeny. Teraz startuje w wyborach do landtagu Turyngii
źródło: Rzeczpospolita

Jena jest liberalna jak na Turyngię. Ale to stąd pochodzą najokrutniejsi nacjonalistyczni terroryści współczesnych Niemiec

W niedzielę w Turyngii odbywają się wybory do lokalnego parlamentu. Wzbudzają one zainteresowanie w całym kraju ze względu na spodziewany dobry wynik populistyczno-nacjonalistycznej Alternatywy dla Niemiec. W dwóch innych landach leżących na terenie dawnej NRD, Saksonii i Brandenburgii, w wyborach 1 września zdobyła rekordowe poparcie (odpowiednio 27,5 proc. głosów i 23,5 proc.), ale w żadnym nie zwyciężyła. W Turyngii może być podobnie.

W tym wschodnioniemieckim landzie jest szczycące się Uniwersytetem Fryderyka Schillera i zakładami optycznymi miasto – Jena, gdzie AfD jest bardzo słaba, w majowych wyborach do rady miasta zajęła dopiero szóste miejsce. A zwyciężyła postkomunistyczna Lewica przed Zielonymi.

– Polityka w miastach bywa inna niż na poziomie landu. Jena ma innych wyborców, jest tu wielu studentów, pracowników naukowych, stąd wyniki wyborów komunalnych inne, niż można by oczekiwać na Wschodzie – tłumaczy „Rzeczpospolitej" Thorsten Büker, szef miejscowego oddziału dziennika „Thüringische Landeszeitung".

Młoda liderka Lewicy

Nową gwiazdą tutejszej Lewicy, szefową jej frakcji w radzie miasta i zarazem kandydatką w wyborach do landtagu Turyngii, jest 26-letnia Lena Güngör, której przodkowie pochodzą z Turcji.

Ona sama urodziła się w zachodnich Niemczech, w Dortmundzie.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11492

Wydanie: 11492

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Nieprzypisane

Zamów abonament