Bioniczna trzustka coraz bliżej
– Chcemy stworzyć prężny ośrodek badawczy i kliniczny, w którym będziemy przeszczepiać bioniczną trzustkę pacjentom z całego świata – mówi dr hab. Michał Wszoła, prezes Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.
W ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" wspominał pan, że Fundacja Badań i Rozwoju Nauki napotyka na problemy natury finansowej. Czy od tego czasu udało wam się znaleźć wsparcie finansowe ze strony instytucji publicznych lub prywatnych?
Przez ostatnie parę miesięcy sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie. Zostaliśmy zaproszeni do kilku grantów, między innymi przez Juvenile Diabetes Research Foundation, największą amerykańską fundację diabetologiczną na świecie, która chce nas wspomóc w kontynuacji naszych badań nad biodrukowaniem bionicznej trzustki. Jesteśmy także w trakcie bardzo intensywnego poszukiwania miejsca na siedzibę, w której projekt zakończy się sukcesem. Mamy nadzieję, że w przeciągu kilku miesięcy będę mógł już powiedzieć o szczegółach. Na razie prowadzimy rozmowy, które są objęte tajemnicą, ale rzeczywiście wszystko idzie w takim kierunku, że powstanie siedziba, w której będziemy mogli kontynuować badania.
Produkcja bionicznych trzustek będzie wymagała odpowiedniej infrastruktury laboratoryjnej. Oprócz tego wiem, że chciałby pan stworzyć dużą klinikę, w której będzie można dokonywać przeszczepów drukowanych organów. Czy ma pan już wybrany obiekt, który spełniałby wymagania laboratorium połączonego ze szpitalem transplantacyjnym?
Jest kilka takich obiektów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta