Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Formularze odchodzą do lamusa

24 października 2019 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Po 6 listopada br. w postępowaniu uproszczonym nie będzie obowiązku składania pism procesowych na formularzach. W tym trybie nie będą już rozpatrywane spory wymagające udziału ławników.

Jedną z największych odmienności postępowania uproszczonego jest to, że pozew i część innych pism procesowych trzeba składać na formularzu. Po zmianach, które nastąpiły w 2017 r., w postępowaniu tym rozpoznawano sprawy przed sądami pracy o roszczenia wynikające z umów, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższała 20 000 zł (wcześniej było to 10 000 zł).

Od 7 listopada 2019 r., kiedy wejdą w życie znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, zniknie obowiązek składania pism procesowych na formularzach. Dotyczy to nie tylko pozwu, ale też odpowiedzi na pozew, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, pozwu wzajemnego i pisma zawierającego wnioski dowodowe.

Przykład:

12 listopada 2019 r. pracownik pobrał z internetu wzór formularza pozwu, wypełnił go i złożył w sądzie rejonowym pozew przeciwko pracodawcy o zapłatę nagrody jubileuszowej w kwocie 12 000 zł. Nie wiedział, że nie ma już obowiązku wypełniania formularzy. Nie musi się jednak obawiać żadnych negatywnych konsekwencji tego przeoczenia. Poprawnie wypełniony formularz pozwu zawiera wszystkie niezbędne elementy pozwu zwykłego. Nie ma zatem przeszkód, aby sąd rozpoznał go bez wzywania do jakichkolwiek poprawek.

Brak obowiązku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11492

Wydanie: 11492

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Nieprzypisane

Zamów abonament