Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legalność wyrywkowej kontroli trzeźwości da się obronić

24 października 2019 | Kadry i Płace | Rita Świętek

Jeśli pracodawca zweryfikuje trzeźwość pracownika, ale nie będzie tej informacji przetwarzał, nie można mu zarzucić naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

Komunikat Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) z 27 czerwca 2019 r. w sprawie uznania prowadzenia wyrywkowych kontroli stanu trzeźwości pracowników za niedopuszczalne spowodował niemałe poruszenie wśród pracodawców. Przede wszystkim dotyczyło to branż, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności, choćby ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Część pracodawców już zrezygnowała z prowadzenia takich kontroli, część to rozważa. Tymczasem w sytuacji, gdy skala spożycia alkoholu wśród Polaków stale wzrasta, zachowanie trzeźwości w pracy jest problemem rzeczywistym i aktualnym.

Kontrowersyjne stanowisko

W związku ze zmianami w kodeksie pracy, które weszły w życie 4 maja 2019 r., UODO wydał oświadczenie, w którym uznał, że art. 221b k.p. dotyczący danych szczególnych kategorii, w tym o zdrowiu, obejmuje również informacje o trzeźwości pracownika. Zdaniem Prezesa UODO skutkuje to tym, że pracodawcy – chcąc przetwarzać takie dane – muszą uzyskać na to zgodę pracownika.

UODO podkreślił, że badanie zatrudnionych alkomatem przez pracodawcę może się odbywać jedynie na zasadach określonych w art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej: u.w.t.), a więc tylko wtedy, gdy łącznie są spełnione dwa warunki:

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11492

Wydanie: 11492

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Nieprzypisane

Zamów abonament