Zakaz konkurencji może przejść w transferze
Co do zasady nowy pracodawca nie jest związany umową lojalnościową zawartą przez poprzedniego pracodawcę na okres po ustaniu zatrudnienia. Nie jest to jednak reguła bez wyjątków. Ryszard Sadlik
Skutki przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę określa kodeks pracy. W myśl art. 231 § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Nie dotyczy to tylko tych pracowników, którzy świadczą pracę na innej podstawie niż umowa o pracę (wówczas osoba przejmująca zakład nie wchodzi z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy, lecz zobowiązana jest zaproponować im nowe warunki pracy i płacy; § 5).
Zatem co do zasady w razie zmiany pracodawcy na podstawie art. 231 § 1 k.p. nowy pracodawca przejmuje wszystkie – zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe – prawa i obowiązki wynikające z istniejących stosunków pracy. Ponadto ponosi on odpowiedzialność za zobowiązania wynikające ze stosunków pracy powstałych przed przejęciem przez niego zakładu pracy.
Gwarant lojalności
Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia umożliwia firmie zabezpieczenie się przed działaniami konkurencyjnymi byłego pracownika. Zgodnie bowiem z art. 1011 § 1 k.p. w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Stosownie do art. 1012 § 1 k.p. przepis ten stosuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta