Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duży przychód nie idzie pod rękę z dużym podatkiem

24 października 2019 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Większość firm, które rozliczają się z fiskusem w ramach CIT, nie płaci tego podatku. 
Rozliczają wysokie koszty i straty z lat poprzednich. Wpływy do budżetu jednak rosną. Piotr Skwirowski

 

Rząd przypisuje wzrost dochodów z podatku dochodowego od osób prawnych skutecznej walce o uszczelnienie CIT. Eksperci Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH oceniają jednak, że stało się tak przede wszystkim za sprawą dobrej koniunktury i strachu firm przed fiskusem (wczoraj pisaliśmy szerzej o ich raporcie).

Z danych o rozliczeniu CIT za 2017 r. (świeższych Ministerstwo Finansów nie udostępniło) wynika, że podatek ten płaciło przeszło pół miliona firm. Płaciło to jednak za duże słowo, bowiem podatek należny odprowadziło do kasy państwa 194,5 tys. z nich. 153 tys. firm odnotowało stratę, przy czym przeciętna strata sięgnęła 287 tys. zł. Łączny podatek należny przekroczył 38 mld zł. I był o kilka miliardów wyższy niż w latach wcześniejszych.

W 2018 r. jeszcze poszedł w górę, do rekordowych 44,3 mld zł. Tu jednak szczegółowych danych o rozliczeniu CIT nie ma. Są natomiast dane o tym, które firmy osiągnęły najwyższe przychody i które zapłaciły najwięcej podatku. Dane te jednak nie pokrywają się. Dziesiątkę firm z najwyższymi przychodami otwiera Bank Pekao, a dalej są Bank Handlowy i PKN Orlen (114,6 mld zł). Tymczasem na czele dziesiątki największych płatników CIT w 2018 r. jest PKO BP. Na kolejnym miejscu jest wprawdzie PKN...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11492

Wydanie: 11492

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Nieprzypisane

Zamów abonament