Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odzyskaj dług i płać sam

12 listopada 2019 | Rzecz o prawie | Agata Ptaszyńska-
-Michalecka, Bartosz ilewicz

Po precyzyjnym określeniu przyczyny złożenia wniosku o umorzenie egzekucji komornik sądowy opłatą obciąży dłużnika, a nie wierzyciela.

Wierzyciel, który zdecyduje się na odzyskiwanie przysługującej mu wierzytelności w drodze postępowania egzekucyjnego, w wielu przypadkach może zostać obciążony surową opłatą. Tak wynika z przepisów ustawy z 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (DzU z 2018 r., poz. 770).

W świetle poprzednich przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (DzU 2018, poz. 1309, tekst jedn. dalej, jako „u.k.s.e."), komornik sądowy w niemal każdej sytuacji obciążał kosztami komorniczymi dłużnika, z wyjątkiem niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez wierzyciela. Co do zasady, w brzmieniu poprzednich przepisów prowadzący postępowanie egzekucyjne obciążał dłużnika kosztami komorniczymi w wysokości odpowiadającej 15 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie mniej niż 1/10 i nie więcej niż 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Nie mniej niż 150 zł

Obecnie komornik sądowy obciąża dłużnika kosztami komorniczymi w wysokości 10 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia. Jeśli jednak dłużnik w terminie 1 miesiąca od doręczenia przez komornika sądowego zawiadomienia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, uiści całość lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11506

Wydanie: 11506

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament