Odzyskaj dług i płać sam
Po precyzyjnym określeniu przyczyny złożenia wniosku o umorzenie egzekucji komornik sądowy opłatą obciąży dłużnika, a nie wierzyciela.
Wierzyciel, który zdecyduje się na odzyskiwanie przysługującej mu wierzytelności w drodze postępowania egzekucyjnego, w wielu przypadkach może zostać obciążony surową opłatą. Tak wynika z przepisów ustawy z 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (DzU z 2018 r., poz. 770).
W świetle poprzednich przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (DzU 2018, poz. 1309, tekst jedn. dalej, jako „u.k.s.e."), komornik sądowy w niemal każdej sytuacji obciążał kosztami komorniczymi dłużnika, z wyjątkiem niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez wierzyciela. Co do zasady, w brzmieniu poprzednich przepisów prowadzący postępowanie egzekucyjne obciążał dłużnika kosztami komorniczymi w wysokości odpowiadającej 15 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie mniej niż 1/10 i nie więcej niż 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Nie mniej niż 150 zł
Obecnie komornik sądowy obciąża dłużnika kosztami komorniczymi w wysokości 10 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia. Jeśli jednak dłużnik w terminie 1 miesiąca od doręczenia przez komornika sądowego zawiadomienia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, uiści całość lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta