Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykonawca wprowadzający w błąd zostanie wykluczony z postępowania

12 listopada 2019 | Dobra Administracja | Patrycja Grodzka

Dla dokonania oceny, czy doszło do wprowadzenia w błąd, nie ma znaczenia, że informacje, które są przedmiotem składanego przez wykonawcę oświadczenia dotyczą okoliczności znanych zamawiającemu.

 

W wyroku z 7 marca 2019 r. (KIO 271/19) Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywała sprawę, w której istotę sporu stanowiła kwestia zaniechania wykluczenia z postępowania wykonawcy, który w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, przedstawił informacje niezgodne z prawdą, dotyczące spełniania warunku udziału w tym postępowaniu.

Zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia (SIWZ), warunkiem udziału w postępowaniu, dotyczącym zdolności technicznej lub zawodowej, było dysponowanie osobami wchodzącymi w skład Stałego Zespołu Inżyniera, m.in. inspektorem nadzoru w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych.

Wątpliwości co do doświadczenia

Wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, wskazał w wykazie, jako inspektora nadzoru osobę, co do której zamawiający powziął wątpliwości, czy faktycznie posiada ona wymagane doświadczenie. Zamawiający dysponował m.in. informacjami świadczącymi o tym, że inspektor nadzoru nie pełnił takiej funkcji przy realizacji wskazanej inwestycji w terminie zadeklarowanym przez wykonawcę. W związku z tym, zamawiający wezwał wykonawcę do uzupełnienia wykazu osób.

W odpowiedzi wykonawca wskazał do pełnienia funkcji inspektora nadzoru dodatkową osobę. Z kolei w odniesieniu do uprzednio zgłoszonej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11506

Wydanie: 11506

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament