Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Funkcji wójta nie można łączyć z mandatem posła lub senatora

12 listopada 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Wybór na posła lub senatora powoduje wygaśnięcie mandatu wójta. Wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców.

- Wybór wójta na posła spowodował wygaśnięcie mandatu wójta i odwołanie jego zastępców. Czy odwołanie mogło dotyczyć także kobiety w ciąży?

Tak.

Zgodnie z art. 27 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) funkcji wójta oraz jego zastępcy nie można łączyć z mandatem posła lub senatora. W myśl art. 492 § 1 pkt 5a kodeksu wyborczego (dalej k.w.) wybór na posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego powoduje wygaśnięcie mandatu wójta. Wygaśnięcie mandatu wójta z dniem wystąpienia tej przyczyny stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Postanowienie komisarza ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje się do publicznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11506

Wydanie: 11506

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament