Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienia podatkowe tylko dla określonych kategorii środków transportowych

12 listopada 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Rada gminy nie ma uprawnień do różnicowania stawek podatkowych i zwolnień według kryteriów podmiotowych.

 

∑ Rada gminy zamierza przyjąć uchwałę w sprawie podatku od środków transportowych. Dla dwóch typów pojazdów ciężarowych przewidziano stawkę podstawową i stawkę 50 proc. stawki podstawowej. Ta druga stawka przewidziana jest dla podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne. Czy taki zapis będzie właściwy? Naszym zdaniem – tak, bo rada gminy określa stawki na podst. art. 10 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a ponadto wynika to z art. 18 ust. 2 i art. 40 ustawy o samorządzie gminnym.

Podatek od środków transportowych, to typowy podatek lokalny, związany z jednostką samorządu terytorialnego o statusie gminy. Zasady regulujące ów podatek zawarte są w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (u.o.p.l.). Wspomniane w pytaniu kategorie pojazdów, ustawodawca ujął w art. 8 pkt 1 i 2 u.o.p.l. podając, że opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają: samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton; samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton. Dla tych grup podatkowych gmina planuje wprowadzenie stawek w dwóch opisanych opcjach, podstawowej i preferencyjnej, stanowiącej 50 proc. stawki podstawowej.

W pytaniu upatruje się uprawnienia do wprowadzenia zróżnicowania stawek w treści...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11506

Wydanie: 11506

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament