Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawa karna jest sprawą unijną

12 listopada 2019 | Rzecz o prawie | Marcin Szwed, Katarzyna Wiśniewska

TSUE wyraźnie podkreślił, że osoby umysłowo chore należy uznać za wymagające szczególnego traktowana, ponieważ mogą nie rozumieć informacji o przysługujących im prawach.

Pod koniec 2009 r. organy europejskie przyjęły program stopniowego wprowadzania instrumentów gwarancyjnych w sprawach karnych, którego celem było ujednolicenie i polepszenie praw procesowych osób podejrzanych i oskarżonych. Zgodnie z tymi ustaleniami państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się do wdrożenia pakietu dyrektyw, które zwiększają poziom ochrony stron postępowania karnego. Za najistotniejsze uznano zagwarantowanie prawa do tłumaczenia, prawa do informacji, prawa dostępu do adwokata oraz wzmocnienie domniemania niewinności.

Bułgarski przykład

Zapoczątkowany prawie dziesięć lat temu projekt harmonizacji standardów postępowania karnego w Unii Europejskiej wchodzi teraz w kolejny etap. Po okresie projektowania, negocjacji, wreszcie próby implementacji na poziomie legislacyjnym unijne normy stają się coraz częściej praktycznym narzędziem używanym przez strony, pełnomocników oraz sądy w państwach UE.

To sprawia, że w ostatnim czasie coraz częściej pytania prejudycjalne dotyczące dyrektyw unijnych w sprawach karnych trafiają na wokandę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego orzecznictwo pozwala sądom krajowym lepiej stosować standardy określone w unijnych aktach.

W wyrok z 19 września 2019 r. (C 467/18) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym odpowiedział na pytanie sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11506

Wydanie: 11506

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament