Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo zabudowy jest częścią prawa własności

12 listopada 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Zasada dobrego sąsiedztwa 
nie oznacza realizacji zabudowy zgodnie z oczekiwaniami właścicieli nieruchomości sąsiednich.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 października 2019 r., II OSK 2718/17 przypomniał, że prawo zabudowy jest częścią prawa własności. Tym samym przepisy określające sposób ustalania warunków zabudowy nie mogą ograniczać nowej zabudowy w znaczny sposób i nie mogą prowadzić do zmiany sposobu używania terenu. Orzekając w takich sprawach wójtowie powinni pamiętać o konieczności ochrony prawa własności.

Współwłaścicielki stacji benzynowej wystąpiły o ustalenie warunków zabudowy na potrzeby planowanej przebudowy obiektu. Miała ona polegać na wymianie na większy podziemnego zbiornika do przechowywania paliw, wymianę dystrybutora paliwa oraz powiększenie istniejącej wiaty. Wójt wydał decyzję zgodną z żądaniem stron.

Od takiego rozstrzygnięcia odwołanie wniosła inna, niż inicjatorki postępowania, osoba fizyczna, której interes prawny został naruszony decyzją. Orzekając w II instancji samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) uchyliło decyzję wójta i przekazało mu sprawę do ponownego rozpoznania. Na skutek ponownego załatwienia sprawy wójt określił te same warunki zabudowy. Kolejne odwołanie skierowane do SKO okazało się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11506

Wydanie: 11506

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament